Osobní záření
Jan Nedomanský
65 - Vzduch
K tomu, aby mohl tělesný organismus na zemi prospívat a být pohyblivým, oživeným, je nezbytně zapotřebí jemnější podstaty, než je líná hmota a těžká voda. Podstaty éteričtější, prostě vzduchu. Ten je nepostradatelnou složkou života všech organismů, od nejmenších až k největším,
V lidském těle je obsažen všude. Okysličuje krev, která kyslík předává dále do tkáně k růstu a udržení, k obnově. Nesčetně jiných nádherných procesů v lidském organismu způsobuje vzduch se svými plynnými složkami.
Každý jeho nedostatek vyvolává poruchy a potíže, které brzdí tělesný rozvoj a mohou vésti až ke smrti. Dostatek čerstvého a čistého vzduchu poskytuje tělu život a pohyblivost.
Vzduch vnáší i do tělesného záření živost a pohyb a to především okysličováním krve, kterou tím činí plynulejší a jasnější. Je to pomocník bdělosti, strážce čistoty a podporovatel neúnavných činů. „Stále k pohybu“ je jeho pracovní heslo. Všude, kam vniká, vnáší víření a pomoc ke vzestupu.
Bez vzduchu by nebylo života na zemi vůbec. Spojuje se s veškerou pevnou, tekutou i plynnou hmotou a ve všem je svým způsobem obsažen. Tím více jsou na něm závislé živé organismy, především pak savci s dýchacími orgány. Pro ty je přítomnost vzduchu existenční nezbytností.
Člověk jeho dobrodiní oceňuje a ví, že by bez něj na této zemi nemohl být. A jako má vzduch zásadní důležitost pro organický život na této zemi, tak má též základní důležitost na vyzařování lidských bytostí a jejich možnost pohybu. I na možnost výchvěvů jejich vln, chvění i znění, Do všeho toho vnáší svůj oživující dech.
Jeho různé plynné složky jsou dalším přínosem. Pro vyzařování střední hrubohmotnosti a jemnohmotná vyzáření jsou však důležité éterné zdroje sil. Vzduch je jejich pozemským odleskem, sraženinou. Éterné zdroje sil mají nesmírnou důležitost ve vesmíru a především v oblastech lehčích hmot. Na naši astrální tělesnou spojku, žijící životem astrální pláně, s její citlivostí a námi neměřitelnou rychlostí, mají vliv nejvýznačnější, o čemž se teprve zvolna budeme dozvídat, až se po oproštění od strnulosti ve hmotě pozvedne náš zrak k jasnějším a účinnějším silám hmotných úrovní, k éterným zdrojům sil.
Bez vzduchu nebylo by života na zemi. Jeho léčivost je však dosud nedostatečně využita a málo prozkoumána. Tím méně pak léčivost jiných éterických složek zemského ovzduší. Nejméně prozkoumané jsou však mezisvětové vztahy. Nejen meziplanetární, ale ve smyslu jemnějších lidských podstat než hrubohmotně tělesných vztahů, které mají dalekosáhlý, ne-li převážný význam na naše záření, naše zdraví. Teprve v nich se nám vybavuje záření v živosti a účelnosti, která ve hrubé hmotě pro její těžkopádnost není možnou nebo pozorovatelnou. Čím více zjemníme smysly, tím více přirozeně účelných poznatků načerpáme ze světa nadoblačných záření, která tolik zasahují do našich osudů.
Není to tedy jenom vzduch, v němž žijeme a který neustále vdechujeme. Působí na nás též zemský obal atmosféry, stratosféry i ionosféry. Tyto však jsou stále ještě hrubohmotným zemským obalem. Ještě jiná, tělesnými smysly přímo nepociťovatelná záření vychvívají k zemi jako poselství všehomíra. Těch jsou nesčíslná množství a přečetné druhy. Vždyť všechno ve všehomíru je zářením, více nebo méně hutným.
I naše země vznikla z ochlazeného záření a záření v ní a kolem ní tvoří její život.
Vmísí-li se do jemného záření záření hustší podstaty, přirozeně, že nastávají změny ve vyzařování a kříže= vznikají ohniska nového schlazeného, nebo přeformovaného žáru. Křížením vzniklých ohnisek je nesčetně mnoho a vydávají odlesky vyššího jasu, jakési zrcadlení. O tom bude pojednáno v jiné stati.
Vzduchu, nezbytně nutnému k životu, nutno věnovat náležitou pozornost při péči o zdraví. Čistý vzduch je lékem nad jiné důležitým, zejména jeho složení. Proč se cítíme tak dobře na horách, kde je vzduch řidší?
Se směsí par a aromatických bylinných vůní bude vyhledávaným lékem a uklidňujícím prostředkem při nervových duševních nemocech, únavě a vyčerpání. Dosud známé inhalační procedury se omezují na nemoci dýchacích cest. Aromatické léčení vyvstane jako jeden z oborů přirozené léčby, jakmile poznáme účelnost a dosah vlivu bylinných vůní na porušený lidský organismus. Stane se oblíbenou a vyhledávanou léčbou.
Poukazujeme tu zatím jen na léčbu aromatickými výdechy bylinného života, který šíří vzduchem účelný výron svého bytí.
Potřeba častého vzduchu je všeobecně uznávanou v každodenním životě. Jako léčebný prostředek je brán v úvahu zejména při chorobách plicních. Sanatorní léčení, letoviska, lázně, ozdravovny a rekreační střediska počítají především s přirozeně čistým zdravým vzduchem, do něhož vdechují lesy a květena svůj osvěžující a očistný projev obnovy.
Jsme však na prahu nového vědění o vzdušných proudech a atmosférických napětích a výbojích, které vnesou více jasna do účelného léčení vzduchem a vzdušnými proudy. Poznání léčivosti větrů může být prvním krokem k jejich většímu a účelnějšímu praktickému využití.
Čistý vzduch, jará mysl a dětské city mají být průvodcem člověka v každém věku, u příslušníků všech společenských tříd. Nestojí nic a skýtají nesmírně mnoho.
Vzduch osvěžuje krev a tím i tělesné vyzáření a činí člověka lehčím, svěžím, jásavým.